Oficiálny dovozca a distribútor

Scarpa Ribelle Tech HD / Mária Fúčelová

 

Veľmi technická topánka určená hlavne na letný alpinizmus a pre vyznávačov štýlu “Fast and Light”.

 

Topánka dáva nohám výbornú oporu a vďaka tomu je určená aj na použitie s mačkami. Je výborná na nástupy po ľadovci, kedy potrebujete vedieť že vás topánka podrží aj v snehu a ľade, v strmom stúpaní aj klesaní. Zároveň v nej má noha dostatočnú hybnosť aby tieto terény zvládala a aby bola schopná dať členku oporu a zároveň voľnosť ktorú potrebuje. Topánka je kompatibilná na použitie s poloautomatickými mačkami, ktoré sú podľa môjho názoru na alpinizmus najvhodnejšie. Podľa terénu nemáte problém nasadiť na ne turistické mačky na ľahšie prístupy, ale tiež lezecké mačky pre terény technickejšie a lezecky náročné.

Topánka je veľmi ľahká a pocit ktorý z nej mám je ako keď si obujem tenisky. Necítim v nej že by moje nohy nejako rapídne oťaželi a teda aj prekonávanie vertikál dokáže byť veľmi prirodzené a nie namáhavé. Topánka má na špičke “climbing zone”  a je možné v nej priamo liezť po skale keď sa v teréne strieda sneh so skalou. Vibramová podrážka je samozrejmosťou. Je strednej tvrdosti takže je síce pevná ale na skale má vďaka nej výborné trenie.

Mala som možnosť zatiaľ ich vyskúšať vo francúzskom Chamonix a som nad mieru spokojná. Moja veľkosť topánok sedí s veľkosťou bežne používanej obuvi a nohu mi presne obopína a necháva ešte priestor na hrubšiu ponožku v prípade potreby. Som veľmi spokojná aj s vnímaním rovnováhy a precíznosti akú v topánkach mám. V spojení s ľahkými mačkami, som nemala problém v strmých ľadovcových ani technickejších skalných úsekoch. Topánka však podľa môjho názoru nie je určená do zimných alpských či tatranských podmienok, pretože zateplenie Primaloftom Silver vyhovuje chladným nie však extrémne mrazivým dňom. V prípade dlhšieho státia na štande pri teplote –8 a viac v nej určite riskujete omrzliny. Hlavne ak viete že s prekrvením prstov na nohách máte problém.

Avšak v prípade rýchlej akcie kde nepredpokladáte dlhšie postávanie a plánujete nepretržitý pohyb s minimálnymi zastávkami sa vám topánka odvďačí svojou váhou a zážitok v horách posilní. Tiež je veľmi dôležité zvážiť množstvo snehu v akom sa budete pohybovať. Pretože pri celodennom prešľapávaní stopy po kolená v snehu, by som odporučila skombinovať ich s návlekmi prípadne kvalitnými nepremokavými nohavicami, pretože keď sa vám raz namočia nepremokavé topánky z vnútra tak dlho trvá kým vyschnú. Topánka má síce vlastný návlek ten však nezastaví sneh topiaci sa na vašich nohách ktorý do topánky môže stiecť.

Topánky majú svoju vlastnú membránu HDry, ktorá vás ochráni od vonkajšej vlhkosti. Je však vhodné zvoliť dobré ponožky aby sa mal pot z pohybu kam vstrebávať. Topánka ma tiež vlastnú ponožku ktorá obopína nohu tak že Vám do nej nepadne žiadny kamienok. Druhá verzia tejto topánky má tiež vylepšenie v podobe prekrytia jazyka

Ja som si túto topánku vyhliadla pred rokom a pol a zamilovala sa do nej.

Mám šťastie že spolupracujem so slovenským dovozcom Scarpa a že mám možnosť ju používať.

 

Autor:  Mária Fúčelová 

 

Obdobný produkt (a síce jeho novšiu verziu) Scarpa Ribelle Tech 2.0 HD nájdete aj v našom e-shope..