Oficiálny dovozca a distribútor

Scarpa Instinct VS / ROBO LUBY

Scarpa Instinct VS, univerzálna lezečka od bouldrovky až po horské lezenie. Za posledných 12 rokov čo leziem mi už prešlo cez ruky mnoho lezečiek od rôznych výrobcov, no ešte som nemal v jednom súhrn takých vlastností ako spája práve Instinct VS od Scarpy. 
Za posledný rok čo v nich leziem sa mi osvedčili všade. Vyliezol som v nich 8c športové cesty,  8A bouldre aj 7c položené platne v Chamonix, dokonca povyhrával slovenské preteky v boulderingu. Práve táto multifunkčnosť ich robí jedinečnými, pretože už som mal rovnako kvalitné lezečky na bouldering či skalky ale potom boli nepoužiteľné v horách či položených platniach.


Na Instinct VS mi vyhovuje ich tvrdosť, sú o čosi tvrdšie ako ich modrá varianta VSR, ktorá sa mi viac uplatnila pri lezení v previsoch či už na umelej stene alebo vo Višňovom. Oranžové VS sú ale lepšie na malé hranky a predovšetkým dlhé cesty na skalách či v horách, kde potrebujem v lezečke oporu aby mi neodišli lýtka a chodidlá pri tlačení do malých stupov. Taktiež dôležitá vec, ktorú ocenia špároví lezci je tvrdosť  kopyta pri skrúcaní nohy v špáre, nech sa 20-metrová špára nezmení z pôžitku na utrpenie. V Alpách som v nich vyliezol 370 metrové 8a na onsight, v ktorom bola väčšina dĺžok práve špárových.


Okrem perfektnej špičky je Instinct vybavená rovnako kvalitnou pätou. Akonáhle som si na ňu zvykol, vedel som ju založiť všade, kde bolo treba. Príde mi ako vhodný stred medzi tvrdou pätou na zakladanie za lišty a hroty a mäkkou, pri pätovaní na trenie. Má aj základné bouldrové vychytávky, čo dnes má každá kvalitná lezka a to pogumovanú špičku a tesné a rýchle uťahovanie na suchý zips.


Ako mínus vidím to, že sa v teple rýchlo prepotia a treba ich potom dlho sušiť. Sú síce z kože, ale sú skoro celé pogumované, čo je ale daň za všetky vychytávky. 
Tvar lezečky by som opäť charakterizoval ako zlatý stred medzi agresívnym a komfortným. Kopyto je širšie, čo mne úplne vyhovuje ale možno nesadne ľuďom s príliš úzkou nohou.


Podľa mojich skúseností odporúčam Scarpa Instict VS všetkým pokročilým a výkonnostným lezcom, čo hľadajú Mercedes medzi lezečkami a nachádzajú radosť vo viacerých lezeckých disciplínach.

 

/ROBO LUBY/